Stavět nebo kupovat, toť otázka!

Pravděpodobně každý, kdo se někdy rozhodoval o pořízení rodinného domu, se dostal do podobného rozhodovacího paradoxu. V podstatě existuje 5 směrů, kterými se dá vydat. Říkal jsem si, že bychom se mohli podívat na jednotlivé z nich, a zkusím vám vysvětlit, proč jsme 3 z nich zavrhli ihned a 1 následně.

  1. Koupě staršího domu a jeho následná rekonstrukce
  2. Koupě nového hotového developerského projektu s pozemkem
  3. Koupě nového plánovaného developerského projektu s pozemkem
  4. Koupě pozemku a stavba typizovaného domu z nabídky
  5. Koupě pozemku a stavba domu podle vlastního projektu

Koupě staršího domu a jeho následná rekonstrukce

Spousta lidí, které znám, se zamilovali do nějakého staršího stavení, a rozhodli se pro jeho koupi a následné zvelebení k obrazu svému. A věřte mi, chápu to. Pokud se vám podaří narazit na nějakou opravdu pěknou nemovitost, můžete v ní objevit takový ten magický genius loci, který u novostavby jen těžko naleznete.

Když jsme úplně na začátku našeho rozhodování koukali po podobných nemovitostech, konzultovali jsme jednotlivé varianty s našimi kamarády, s architekty, s lidmi, kteří se do něčeho podobného pustili, a došli jsme k jednomu zásadnímu závěru: Neušetříte. Pokud máte alespoň trochu ambici přizpůsobit si dům podle svého, začnete dříve něbo později narážet na to, že vám vadí dispozice, elektroinstalace, vodoinstalace, střecha, materiály, kuchyně… atd. atd. Navíc, co si budeme povídat, zasahovat do již postaveného baráku s sebou nese spoustu rizik, které můžete objevit až během samostatné rekonstrukce (která se tím také může pěkně prodražit).

Říkám tomu „řešení na punk“. Pokud jste v pohodě s tím koupit si starou haciendu, a prostě v ní dožít (za předpokladu, že vám nespadne na hlavu), oukej, ale chcete-li si barák zařídit podle sebe (a nemuset nad tím strávit následujících 10 let po víkendech), není to úplně rozumné řešení.

Pro:

  • můžete narazit na opravdu krásný dům, takový, jaké se dnes už prostě nestaví
  • i takové domy se dají sehnat za vcelku dostupnou cenu
  • pokud má dům zahradu, je velmi pravděpodobné, že na ní něco poroste (třeba stromy, ale o tom později)

Proti:

  • rekonstrukce podobného stavení se může dost prodražit
  • co si budeme, každé stavení má své bubáky ve skříni, a dost těžko se na ně přichází při koupi (přecijen, původní majitel se ho asi chce zbavit, nebo umřel, a už o nich nikomu nepoví, že jo)
  • často nevyhovující konstrukční / instalatérské podmínky – kotel ve sklepě neuzásobí vodou vaše plánované třetí patro atp.

Koupě nového hotového developerského projektu s pozemkem

Tohle je podle mě asi jedna z nejoblíbenějších variant, ke které se lidé uchylují. Má totiž vlastně spoustu výhod, ale jako všechny ostatní i svá ale. V podstatě dost chápu lidi, kteří se k tomuhle rozhodnutí přikloní – je to víceméně bez starostí, je to na první pohled „bezpečné“, nemusíte absolvovat to administrativní peklo, kterým vás stát ochotně provede během stavby „po vlastní ose“ atp.

Co mě trochu děsí je to, že podobné projekty většinou vznikají na polích kolem Prahy, tzn. na první strom na zahradě si počkáte několik let, nemáte sebemenší tušení, jaký pošuk si může koupit dům vedle vás, a riskujete, že se o 5 ulic dál bude ještě 4 roky stavět, takže se Tatra s pískem stane takovým vaším ranním kohoutem.

Bohužel, pro nás tohle řešení prostě nebylo, a to hlavně z toho důvodu, že pro většinu developerů je vícegenerační dům sprosté slovo, a když už ho postaví, tak babička bydlí ve sklepě s oknem do poloviny zapuštěným pod zemí, a zakopáváte o sebe v jedné chodbě velikosti průměrného záchoda.

Pro:

  • nekupujete zajíce v pytli, můžete se do domu podívat a usoudit, jestli vám bude vyhovovat
  • odpadnou vám veškeré starosti s úřady, developer tohle vyřeší za vás – dostanete smlouvu, klíče od baráku, a můžete se stěhovat
  • je velmi pravděpodobné, že se developer během výstavby podobných domů trochu naučil tenhle konkrétní typ baráku postavit, což je ale vlastně na druhou stranu i trochu proti – nevíte, kde zjistil, že se to dá odrbat

Proti:

  • bez větších nákladů si toho moc neupravíte, většinou vás nechají vybrat obkladačky do koupelen a kuchyni, ale jakákoliv složitější úprava by znamenala zásah do omítek / zdí atp. – dopadne to tedy tak, že to vlastně radši necháte být, protože jak se říká, „nu což, tak třeba tady!“
  • alespoň z toho, na co jsme narazili, jsme nabyli dojmu, že se developeři totálně pomátli, co se týče cenotvorby
  • nenarazili jsme na rozumné řešení vícegeneračního domu, který by nám přišel funkční

Koupě nového plánovaného developerského projektu s pozemkem

Tuhle možnost jsem sem zařadil vlastně jen proto, že mám kamarády, kteří se pro podobné řešení rozhodli, a dodneška nebydlí.

Ano, může se to povést, a můžete koupit barák za super peníze, který se v reálném čase i dostaví, budete si moct vybrat z nějakého poměrně standardizovaného řešení koupelen, kuchyní, za 300 tisíc si budete moct přikoupit garáž atp., ale osobně bych se do něčeho takového nikdy nepustil, přišlo mi to strašně o hubu.

Pro:

  • když se to podaří, ušetříte
  • máte možnost si alespoň trochu zvolit, jak bude váš dům vypadat a jak bude fungovat

Proti:

  • všechno ostatní 🙂
  • největší riziko vidím v tom, že vůbec nevidíte do toho, jak to reálně s výstavbou vypadá, v případě mých známých najednou začala do stavby házet vidle vesnice (starostka, mám dojem?!), a bylo zle

Koupě pozemku a stavba typizovaného domu z nabídky

Tohle byla pro nás v jednu chvíli asi nejreálnější varianta, nad kterou jsme uvažovali. Říkali jsme si, že by bylo super vybrat si místo, které se nám bude líbit, a pak si z katalogu vybrat barák, který už jinde postavili 30x, nechat si do něj udělat pár změn, a za 3/4 roku bydlet. Kamarád to takhle udělal, mají pěkný funkční baráček, protáhlo se to jen o pár měsíců, což je vlastně super, a všichni jsou spokojení.

Zásadní výhodou tohohle řešení je to, že ty firmy v tom umí chodit. Dostat stavební povolení je rutina, mají vybrané a ověřené dodavatele, povětšinou mají vychytané konstrukční problémy, které mělo prvních 5 staveb tohohle typu, a dá se o nich alespoň něco zjistit (byť z internetu), takže existuje jistá šance, že vás někdo neoškube.

Bohužel, stejně jako u jedné z předchozích variant, bylo těžké najít něco, v čem byste byli ochotni bydlet s tchýní (a to mám suprovou tchýni, jde spíš o pohodlí jak naše, tak její). Hledal jsem dům, který by měl dva samostatné vchody, samostatné sociální zařízení a kuchyni, a nějaké ty pokoje, a ukázalo se to jako no-go.

Chvíli jsme dokonce přemýšleli nad tím, že bychom na jednom pozemku postavili 2 oddělené typizované baráčky, ale nevycházelo nám to rozpočtově.

Pro:

  • dá se najít spousta doporučení na konkrétní firmy
  • mně osobně přišla většina řešení (z těch, na které jsme koukali) moc pěkně dispozičně i funkčně vymyšlená
  • vyberete si přesně takový dům, jaký se vám v nabídce líbí, a přitom existuje možnost nechat si ho lehce upravit
  • přijatelné ceny
  • minimum administrativní zátěže

Proti:

  • cena úprav „na míru“ je neúměrně vysoká původní ceně řešení
  • máte stejný dům, jako 100 dalších lidí, což ale v případě některých předchozích řešení samozřejmě také
  • pro nás nevyhovující dispozice

Koupě pozemku a stavba domu podle vlastního projektu

„Když už mám utratit takové peníze, tak si to alespoň nechám udělat podle sebe.“

Jop, beru, jen ta představa je mnohem jednodušší, než realita. My jsme se nakonec vydali touhle cestou z jednoho zásadního důvodu: Mohli jsme si nechat postavit dům tak, aby vyhovoval našemu způsobu použití a pohybu po něm. Jak možná někteří z vás vědí, rozhodně to nebylo až tak růžové… Pokud chcete mít dům opravdu přesně takový, jaký jste si vysnili, musíte mít alespoň jednu z následujících věcí:

  1. Neomezený vlastní čas, který jste ochotni stavbě věnovat.
  2. Neomezený rozpočet, díky kterému si můžete platit lidi, kteří tam budou denně. Ne jednou / dvakrát týdně, ale denně, a budou s vámi konzultovat každou jednotlivou věc.
  3. Nijak nelimitovaný termín nastěhování (bavíme se ale o letech, ne měsících nebo týdnech) a sakra dobrou smlouvu s dodavateli – budete reklamovat, reklamovat a reklamovat, a někdo to bude stále opravovat a opravovat, dokud to neudělají tak, jak jste chtěli.
  4. Doslova a do písmene „z p*dele kliku“.

Mohl bych tu na konec rozepsat spoustu pro a proti (SPOUSTU!), ale víte co? Ono bude jednodušší, když si o nich přečtete v dalším samostatném článku, bude to na déle… 🙂